okładka audiobooka

Tytuł: Demokracja w niebie
Seria: Religia a mit
Długość: 54:00
Format: MP3

DEMOKRACJA W NIEBIE

Wysłuchaj fragmentu:

Czy zastanawiałes(łaś) się kiedys jaki "ustrój" panuje w niebie? Czy jest to królestwo czy może demokratyczna republika? A może jest to organiczny system na wzór żywych organizmów?

W Kościele, zwłaszcza w takim bardziej poważnym, śmiech jest w bardzo złym tonie. Dlaczego? Bo jeśli spojrzysz na projekt kościoła katolickiego, zauważysz, że bazuje on na projekcie sali rozpraw króla. A jeśli spojrzysz na kościół protestancki, zobaczysz, że bazuje on na projekcie sądu.

Dla odmiany Hindusi nie traktują wszechświata jako dzieła Boga w sensie bycia artefaktem. Patrzą nań jako na boski dramat, ponieważ ich zdaniem świat jest "zagrany", a nie stworzony. Bóg jest tym, który udaje, że jest tym wszystkim, a tak naprawdę wszyscy są bogiem, jest to maska Boga, udającego, że jest tobą. Poza tym Bóg jako najlepszy aktor przekonał samego siebie, że jego gra jest prawdziwa.

U Chińczyków model jest jeszcze inny. Ich model wszechświata jest organiczny. Wszechświat jest wielkim organizmem, żyje, rośnie, panuje w nim inteligentny ład. Takie są zatem trzy wielkie modele świata. Gdy dawno temu Zachód przestał wierzyć na poważnie w Boga, mimo wszystko zachował teorię o świecie jako artefakcie.

Jak zatem jest w niebie?…

Tagi:
adwokat, Altizer, aniołowie, artefakt, Bazyl Wielki, Bernard z Clairvaux, biblia, Bóg, budda, chrześcijaństwo, Dante, Dionizy Areopagita, dramat, Grzegorz z Nazjanzu, James Pike, Jan z Damaszku, Jehowa, Jezus, Klemens Aleksandryjski, kościół, królestwo, Maskell, mistycyzm, model ceramiczny, model organiczny, organizm, religia, sąd, sędzia, sekularyzm, św. Ambroży, św. Augustyn, teologia, Tomasz z Akwinu, wiara, Woolwich, Zen.