ALAN
WILSON
WATTS

biografia

W swojej autobiografii „In My Own Way” Alan Watts napisał o sobie: „Jestem zatwardziałym sensualistą kochającym seks, dobrą kuchnię, wino, alkohol, cygaro i fajki oraz pięknie oprawione książki, a także ogrody, oceany i lasy.”

Alan Watts to pasjonat studiów natury wszechświata i filozof, który prawdziwie doświadczał życia. Barwna postać o wielu twarzach i olbrzymiej wiedzy, którą potrafił przekazywać w przyjemny i zrozumiały sposób. Dzięki jego filozofii czujemy się poszerzeni, uzupełnieni i bogatsi.

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

Alan Watts urodził się 6 stycznia 1915 roku w Kent, w Anglii. We wczesnych latach jego dzieciństwa, matka Alana nauczała dzieci w misji chrześcijańskiej w Chinach, dzięki czemu zafascynował się sztuką Orientu. W latach 30-tych XX wieku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

Przez ponad 40 lat swojej pracy Alan Watts zyskał reputację czołowego interpretatora filozofii Wschodu dla zachodnich odbiorców. Zaczynając w wieku 16 lat, kiedy napisał pierwszy esej dla czasopisma Loży Buddyjskiej w Londynie, zyskał wielomilionową publiczność, której świadomość rosła dzięki jego książkom, nagraniom, audycjom radiowym i telewizyjnym oraz publicznym wykładom. Watts napisał w sumie ponad dwadzieścia pięć książek oraz nagrał setki wykładów i seminariów, kształtując własną filozofię, którą szczerze i z wielką radością dzielił się ze swoimi czytelnikami i słuchaczami na całym świecie. Całokształt jego dzieł prezentuje model indywidualizmu i autoekspresji, dorównujący niewielu filozofom.

Alan Wilson Watts odszedł podczas snu we wczesnych godzinach porannych 16 listopada 1973 roku. Po jego śmierci, syn Alana – Mark Watts zapoczątkował Electronic University - centrum stworzone w celu kontynuowania pracy ojca oraz szerzenia jego wizji za pomocą mediów elektronicznych.


WYKSZTAŁCENIE

Alan Watts zdobył tytuł magistra teologii na Teologicznym Seminarium Duchownym w Sudbury oraz tytuł honorowy Doktora Teologii na Uniwersytecie Vermont, uzyskany dzięki pracy w dziedzinie religioznawstwa porównawczego.

Był członkiem Uniwersytetu Harvarda, Fundacji Bollingen oraz kapelanem episkopalnym na Uniwersytecie Północno-Zachodnim podczas II wojny światowej. Został profesorem oraz dziekanem Amerykańskiej Akademii Studiów Azjatyckich w San Francisco, a dla Narodowej Telewizji Edukacyjnej prowadził serial telewizyjny pt. „Mądrość Wschodu i Życie Współczesne”. Służył także jako konsultant w zakładach psychiatrycznych i szpitalach oraz dla Amerykańskich Sił Powietrznych. W połowie lat 60-tych wraz ze swoimi studentami wiele podróżował po Japonii, odwiedził także Birmę, Cejlon i Indie. Prowadził bardzo barwne życie osobiste, był trzykrotnie żonaty i miał siedmioro dzieci, pięć córek i dwóch synów.

Copyright © 2012-2021 by Kendra Publishing.
Wszelkie prawa zastrzeżone.