AUDIOBOOKI

Wykłady audio Alana Wattsa z polskim lektorem

5 serii / 21 wykładów

Posłuchaj fragmentów oryginalnych nagrań
(kliknij na tytuł wykładu)

Seria:
Tao
filozofii

wykłady:Seria:
Filozofie
Azji

wykłady:

Seria:
Filozofia i
społeczeństwo

wykłady:
Seria:
Religia
a mit

wykłady:


Seria:
Filozofia
porównawcza

wykłady:NOWOŚCI

A to dwa najnowsze audiobooki,
które niedawno pojawiły się w sprzedaży

Duchowa alchemia i Zapach palonych migdałów - okładka


Duchowa alchemia i Zapach palonych migdałów

Wysłuchaj fragmentu:

Duchowa alchemia
Organizm nie może istnieć bez środowiska, jasność bez ciemności, wnętrze bez zewnętrza, ty nie istniejesz bez innych, oraz ostatecznie – skoro w ogóle "istniejemy" to czy jest coś takiego jak "nie-istnienie"? Podświadomie boimy się że jeden z biegunów może przeważyć nad drugim, tego że siły ciemności mogą pokonać światłość a najbardziej boimy się nie-istniena – tego ze wszystko, a w tym my, może zniknąć na zawsze i przestać istnieć.

Dlatego od najmłodszych lat uczy nas się walki dla bieli, tak aby czerń nigdy nie wygrała. A jeszcze ważniejsze jest aby przetrwać. Musimy przetrwać – jako kultura, jako gatunek, jako cywilizacja. I dzień po dniu, walczymy o przetrwanie, przepełnieni niepokojem że jedno z przeciwieństw może "skasować" drugie.

Jest to pewnego rodzaju gra. Gra w "czarne i białe", gra przeciwieństw. Jednak gdy uświadomisz sobie że przeciwieństwa są częścią jednego, większego procesu, zrozumiesz że żaden z biegunów nie może wygrać. Fala, która miałaby tylko grzbiety i nie miała dolin nie była by falą…

Wykład ten został wygłoszony wkrótce po napisaniu przez A. Wattsa Książki o tabu na drodze do samopoznania. Porusza on tutaj tematy zawarte w książce co jest doskonałym wstępem dla tych, którzy przymierzają się do lektury "Książki o tabu…".


Zapach palonych migdałów
[od minuty 46:35]

A co się dzieje gdy przejrzysz tę grę na wylot i zrozumiesz jej zasady? Często zdarza się że ludzie doznają takiego olśnienia po przyjęciu środków halucynogennych, jak na przykład przy anestezji w szpitalu, lub po przyjęciu środków odurzających jak LSD. W zależności od tego czy jesteś gotowy na takie doświadczenie czy nie, może ono mieć różny wpływ na twoje życie.

Druga część audiobooka to – dla odmiany – nie wykład lecz rozważania Alana Wattsa prowadzone w zaciszu jego biura. Przytacza w nich historię kobiety, która po przeżyciu mistycznego doświadczenia podczas anestezji odwiedziła go aby pomógł jej to doświadczenie przywołać i przeżyć powtórnie. Czy jest to możliwe? Czy można przeżyć coś dwa razy w identyczny sposób?

Mistycyzm i moralność - okładka


Mistycyzm i moralność

Wysłuchaj fragmentu:

Mistycyzm to pewnego rodzaju doświadczenie lub stan świadomości, w którym nie czujemy się kimś obcym w świecie. Wręcz przeciwnie, świat zewnętrzny odbieramy tak jakby był naszym własnym ciałem. W tym stanie świadomości mamy poczucie, że wszystkie wydarzenia i nasze czyny, czyny innych osób, są częścią harmonijnego projektu.

Moralność to zbiór zasad, analogicznych do zasad języka. Możemy się porozumieć np. po angielsku, tylko jeśli wspólnie zgadzamy się co do reguł tego języka. Które słowa oznaczają które przeżycia i w jaki sposób należy łączyć wyrazy. Ciekawe, że bez problemu zgadzamy się ze sobą, jeśli chodzi o język. Policja nie musi narzucać nam gramatyki. Jednak w przypadku innych rzeczy, musimy je ze sobą ustalać, ponieważ tak jak musimy się zgadzać, by móc się porozumieć w danym języku, musimy się zgadzać co do zasad prowadzenia pojazdu, prowadzenia działalności biznesowej, zasad bankowości, zasad funkcjonowania rodziny i innych zasad. To takie same reguły, jak reguły gramatyki. Ale niestety często się tego nie uznaje, ponieważ autorytet, sankcje i władza, jaka za nimi stoi, różni się od autorytetów językowych.

Problem pojawia się wtedy, kiedy mistycyzm kłóci się z moralnością. W toku całej historii religii, mistycy byli ciągle o coś podejrzewani. Religia stała na straży moralności, tak samo jak leksykografowie i gramatycy stoją na straży zasad gramatyki i są jej wykładnią, tak właśnie kapłani i prawnicy strzegą reguł postępowania w społeczeństwie.

Mistyk odczuwa głównie boskość, chwałę wszystkiego, co istnieje. Więc jeśli zastosujemy to do moralnych osiągnięć, liczy się tylko to, co czujemy NAPRAWDĘ…

ZAPOWIEDZI

Obecnie pracujemy nad kolejnymi wykładami.
Sukcesywnie będziemy je dodawać do kolekcji.

Zapisz się do Newslettera.

Dowiaduj się o wszystkich nowościach, promocjach itp.
*jeśli zapisywałeś się do Newslettera na stronie kendra.com.pl,
nie musisz już zapisywać się tutaj (jest on wspólny dla obu stron)

GDZIE KUPIĆ?

Wszystkie wykłady są dostępne
na stronie naszego wydawnictwa Kendra Publishing
www.kendra.com.pl

Sklep Kendra Publishing

Wykłady opublikowane przed rokiem 2020 są również dostępne
we wszystkich większych księgarniach internetowych:

 
 

OPINIE

Gratuluję bardzo dobrej serii wydawniczej! Pełne uznanie dla lektora. Audiobooki słucha się bardzo przyjemnie. Lektor jest bardzo subtelny i dzięki temu można poczuć charyzmę Wattsa.

Geofar

Dzięki za tłumaczenie Alana na polski, brakowało, jak dla mnie, jego wykładów. Duży plus, że nie wydaliście tego w formie książkowej, lecz audio, gdyż sposób przemawiania Wattsa + treść jest super. Mam już zakupiony komplet audiobooków i czekam na następne.

Bogusław

"…dlatego też obawiamy się wszystkiego, co może dotyczyć śmierci - bólu, choroby, cierpienia. I jeśli nie jesteś wyraźnie świadomy faktu, że ty sam jesteś WSZYSTKIM, to nie doświadczasz prawdziwej radości w życiu. Jesteś po prostu stertą zmartwień zmieszaną z poczuciem winy…"

z wykładu pt. KIM JESTEM?

Copyright © 2012-2023 by Kendra Publishing.
Wszelkie prawa zastrzeżone.