AUDIOBOOKI

Wykłady audio Alana Wattsa z polskim lektorem

5 serii / 18 wykładów

Posłuchaj fragmentów oryginalnych nagrań
(kliknij na tytuł wykładu)

Seria:
Tao
filozofii

wykłady:Seria:
Filozofie
Azji

wykłady:

Seria:
Filozofia i
społeczeństwo

wykłady:Seria:
Religia
a mit

wykłady:


Seria:
Filozofia
porównawcza

wykłady:

NOWOŚCI

Właśnie pojawiły się w sprzedaży długo oczekiwane wykłady
pt. "Mitologia Hinduizmu" oraz "Demokracja w niebie".


Mitologia Hinduizmu

Wysłuchaj fragmentu:

Udając że nie jesteśmy Bogiem, podróżujemy przez eony czasu w cyklach samsary (narodzin i śmierci). W krótkich odcinkach czasu zwanych „życiem” jak w kolejnych aktach sztuki teatralnej doświadczamy materialnego świata. Jedni traktują to przedstawienie śmiertelnie poważnie a inni z anielską lekkością. Czy na końcu życia zasypiamy czy może wręcz przeciwnie – budzimy się? I po tak ekscytującym doświadczeniu chcemy śnić więcej i głębiej?

Zarówno w Hinduizmie, jak i tradycji Chrześcijańskiej, wszechświat jest widziany jako zabawa Boga. Jednak chrześcijanin uważa ją za zabawę w budowanie, klocki, a wyznawca Hinduizmu widzi w niej sztukę teatralną, rzeczywisty udział boskości w stwarzaniu… Zatem wszystko, co istnieje, jest Bogiem w przebraniu.

Z punku widzenia Hinduizmu, Chrześcijańskie podejście jest trudne do przyjęcia. Trudno jest przyjąć że jedno krótkie życie zadecyduje o naszym wiecznym przeznaczeniu – w niebie u boku Pana lub na zawsze w piekielnej otchłani…


Demokracja w niebie

Wysłuchaj fragmentu:

Czy zastanawiałes(łaś) się kiedys jaki “ustrój” panuje w niebie? Czy jest to królestwo czy może demokratyczna republika? A może jest to organiczny system na wzór żywych organizmów?

W Kościele, zwłaszcza w takim bardziej poważnym, śmiech jest w bardzo złym tonie. Dlaczego? Bo jeśli spojrzysz na projekt kościoła katolickiego, zauważysz, że bazuje on na projekcie sali rozpraw króla. A jeśli spojrzysz na kościół protestancki, zobaczysz, że bazuje on na projekcie sądu.

W rzeczy samej, protestancki pastor ma na sobie togę, zupełnie jak amerykański sędzia. Są tam też wszystkie te ławy kościelne i przypominające kabiny jakie znajdziesz w starodawnym sądzie z kabiną dla świadków, sędziego i tak dalej. Oryginalnie w Kościele chrześcijańskim, kościoły rzymskie nazywane były bazylikami, co oznacza królewską salę rozpraw, salę tronową – ołtarz jest tronem Boga.

Dla odmiany Hindusi nie traktują wszechświata jako dzieła Boga w sensie bycia artefaktem. Patrzą nań jako na boski dramat, ponieważ ich zdaniem świat jest „zagrany”, a nie stworzony. Bóg jest tym, który udaje, że jest tym wszystkim, a tak naprawdę wszyscy są bogiem, jest to maska Boga, udającego, że jest tobą, i robi to tak dobrze, tak się w to wczuł, ponieważ jest zarówno publiką, jak i aktorem. Jest to naprawdę bardzo udana sztuka, ponieważ dobry aktor – chociaż ty wiesz, że to tylko sztuka – dobry aktor spróbuje sprawić, żebyś uwierzył, że jest inaczej, żebyś się rozpłakał. Chce, żebyś siedział na krawędzi swego krzesła i niecierpliwie czekał, co dalej. Poza tym Bóg jako najlepszy aktor przekonał samego siebie, że jego gra jest prawdziwa.

U Chińczyków model jest jeszcze inny. Ich model wszechświata jest organiczny. Wszechświat jest wielkim organizmem, żyje, rośnie, panuje w nim inteligentny ład. Takie są zatem trzy wielkie modele świata. Gdy dawno temu Zachód przestał wierzyć na poważnie w Boga, mimo wszystko zachował teorię o świecie jako artefakcie.

ZAPOWIEDZI

Obecnie pracujemy nad kolejnymi wykładami.
Pierwszy z nich pojawi się w sprzedaży już w czerwcu!

Zapisz się do Newslettera.

Dowiaduj się o wszystkich nowościach, promocjach itp.
*jeśli zapisywałeś się do Newslettera na stronie kendra.com.pl,
nie musisz już zapisywać się tutaj (jest on wspólny dla obu stron)

GDZIE KUPIĆ?

Wszystkie wykłady są dostępne
na stronie naszego wydawnictwa Kendra Publishing
www.kendra.com.pl

Sklep Kendra Publishing

Wykłady opublikowane przed rokiem 2020 są również dostępne
we wszystkich większych księgarniach internetowych:

OPINIE

Gratuluję bardzo dobrej serii wydawniczej! Pełne uznanie dla lektora. Audiobooki słucha się bardzo przyjemnie. Lektor jest bardzo subtelny i dzięki temu można poczuć charyzmę Wattsa.

Geofar

Dzięki za tłumaczenie Alana na polski, brakowało, jak dla mnie, jego wykładów. Duży plus, że nie wydaliście tego w formie książkowej, lecz audio, gdyż sposób przemawiania Wattsa + treść jest super. Mam już zakupiony komplet audiobooków i czekam na następne.

Bogusław

"…dlatego też obawiamy się wszystkiego, co może dotyczyć śmierci - bólu, choroby, cierpienia. I jeśli nie jesteś wyraźnie świadomy faktu, że ty sam jesteś WSZYSTKIM, to nie doświadczasz prawdziwej radości w życiu. Jesteś po prostu stertą zmartwień zmieszaną z poczuciem winy…"

z wykładu pt. KIM JESTEM?

Copyright © 2012-2020 by Kendra Publishing.
Wszelkie prawa zastrzeżone.