AUDIOBOOKI

Wykłady audio Alana Wattsa z polskim lektorem

5 serii / 17 wykładów

Posłuchaj fragmentów oryginalnych nagrań
(kliknij na tytuł wykładu)

Seria:
Tao
filozofii

wykłady:Seria:
Filozofie
Azji

wykłady:

Seria:
Filozofia i
społeczeństwo

wykłady:Seria:
Religia
a mit

wykłady:

Seria:
Filozofia
porównawcza

wykłady:

ZAPOWIEDZI

Właśnie pojawił się w sprzedaży
długo oczekiwany wykład pod tytułem "Umysł ponad umysłem".
Wkrótce następny wykład pt. "Mitologia Hinduizmu".


Mitologia Hinduizmu

[fragment]
A z czasem… – nie ma nadziei w czasie, z czasem wszystko staje się gorsze, tak się dzieje. Pod koniec wszyscy się rozpadamy, wszystko się rozpada: instytucje, budynki, narody. Wszystko. A ludzie uważają, że to pesymistyczna filozofia. Doprawdy?

Powiedziałbym raczej, że ludzie pokładający nadzieję w przyszłości są biedni, ponieważ przypominają osły goniące za marchewką zawieszoną przed nosem na kijku przymocowanym do obroży. Wciąż gonią i gonią, na próżno, mając nadzieję na wspaniałe jutro. Dlatego nie potrafią cieszyć się dniem dzisiejszym. Ci, którzy żyją dla przyszłości nigdy do niej nie dotrą, ponieważ w momencie realizacji planów są gdzieś indziej i nie mogą się nimi cieszyć. To ci, którzy przez całe życie oszczędzają na starość, i starają się wpoić to swoim dzieciom. Kiedy więc idą na emeryturę w wieku 65 lat – no wiecie, mają sztuczne zęby, zmarszczki i problemy z prostatą – …dokąd zmierzaliście? O co według was w tym chodziło?

Co więcej, przemijanie jest integralną częścią życia. Poeci opiewający przelotność życia zawsze tworzą swoje najlepsze utwory. (…)

Kiedy wyznawca hinduizmu mówi "wszystko jest nierzeczywiste", człowiek Zachodu odpowie: "Nie możesz traktować życia jak sen. Ono jest poważne, rzeczywiste!". Co masz na myśli? Jak bardzo rzeczywiste ma być? Wszystko podczas rozpadu zmienia się. Jest jak dym, a wszyscy czujemy, że dym jest mniej rzeczywisty niż drewno. To obraz tego, co znika, jest widmem. To właśnie ta idea, cały ten świat jest mirażem. To nic złego – chyba że się go kurczowo trzymasz, próbujesz się na nim oprzeć. Jeśli jednak tego nie robisz, świat jest wspaniałą iluzją.


Umysł ponad umysłem

[fragment]
Cała idea dążenia do doskonałości to błędny ognik, oszustwo. To nie o to chodzi. Zacznijmy od punktu, w którym się znajdujemy. Co stałoby się, gdybyście WIEDZIELI, z całą pewnością, że nie jesteście w stanie zrobić nic, by stać się lepsi. Cóż, to pewnego rodzaju ulga, prawda? Pytacie: co mam teraz zrobić? Widzicie, pojawia się taki mały niepokój, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do ulepszania różnych rzeczy. "Zostaw świat lepszym miejscem, niż to, jakim go zastałeś" i takie tam. "Chcę służyć innym" i te wszystkie potwornie mgliste pojęcia.

Tak właśnie myślimy. Wciąż czujemy to swędzenie. Ale zamiast tego, gdybyśmy dostrzegli, że nie możemy w żaden sposób ulepszyć siebie ani świata… Kiedy to zrozumiemy, zyskamy chwilę wytchnienia, w trakcie której możemy po prostu obserwować, co się dzieje. Nikt nigdy tego nie robi, wiecie. I dlatego wydaje się to tak proste. Tak proste, iż niemal wydaje się, że nie warto tego robić. Ale czy kiedykolwiek po prostu obserwowaliście? Patrzyliście, co się dzieje i obserwowaliście jak wy zachowujecie się w odpowiedzi na to? Po prostu patrzcie co się dzieje. Nie śpieszcie się z odgadywaniem, co widzicie? Innymi słowy… Ludzie patrzą… Och, to świat zewnętrzny. Och? Skąd wiesz? Z neurologicznego punktu widzenia wszystko to dzieje się w waszej głowie. To, że wydaje się wam, że istnieje coś poza czaszką to wymysł układu nerwowego. Może tak, a może nie, to wymysł układu nerwowego… Sądzicie, że to świat materialny. Cóż, to czyjeś filozoficzne rozumowanie. Ten rzeczywisty świat nie jest duchowy, nie jest materialny – świat rzeczywisty po prostu jest.

Czy moglibyśmy zatem popatrzeć na wszystko w ten sposób? Bez nadawania etykiet i nazw, bez stopniowania i osądzania wszystkiego? Gdybyśmy po prostu patrzyli, co się dzieje, co robimy? Zrozumcie, jeśli to zrobicie - przynajmniej dajcie sobie szansę - a może się okazać, że wtedy uwolnicie się od wścibstwa, od prób ciągłego ulepszania wszystkiego, że wasza natura zacznie się sobą zajmować, ponieważ nie będziecie cały czas wchodzić w drogę samym sobie. Zaczniecie zauważać, że te wszystkie wspaniałe rzeczy, które robicie, naprawdę się dzieją.

GDZIE KUPIĆ?

Nasze wykłady są dostępne we wszystkich większych
księgarniach internetowychJuż wkrótce wszystkie wykłady (również nowe) będą dostępne
na stronie naszego wydawnictwa Kendra Publishing

Sklep Kendra Publishing

OPINIE

Gratuluję bardzo dobrej serii wydawniczej! Pełne uznanie dla lektora. Audiobooki słucha się bardzo przyjemnie. Lektor jest bardzo subtelny i dzięki temu można poczuć charyzmę Wattsa.

Geofar

Dzięki za tłumaczenie Alana na polski, brakowało, jak dla mnie, jego wykładów. Duży plus, że nie wydaliście tego w formie książkowej, lecz audio, gdyż sposób przemawiania Wattsa + treść jest super. Mam już zakupiony komplet audiobooków i czekam na następne.

Bogusław

"…dlatego też obawiamy się wszystkiego, co może dotyczyć śmierci - bólu, choroby, cierpienia. I jeśli nie jesteś wyraźnie świadomy faktu, że ty sam jesteś WSZYSTKIM, to nie doświadczasz prawdziwej radości w życiu. Jesteś po prostu stertą zmartwień zmieszaną z poczuciem winy…"

z wykładu pt. KIM JESTEM?

Copyright © 2012-2018 by Kendra Publishing.
Wszelkie prawa zastrzeżone.